Az utóbbi években a Facebook algoritmusa szuperérzékennyé vált, rengeteg vállalkozásnak komoly fióktiltásokkal kellett szembenézni. Sokan kértetek segítséget tőlem is. A legtöbb tiltás elkerülhető, de alapvető szabályokkal kell először tisztába kerülnünk.
Az egyik alapvető tényező, amire sokan elsőre nem gondolnak.
Ha a landing oldal nem felel meg az alapvető webes szabályoknak, nem mobilra optimalizált, nem rendelkezik SSL tanúsítvánnyal, nincsenek adatvédelmi dokumentumok feltüntetve, akkor már bajban vagyunk. És azt se felejtsük el, hogy a Facebook pixel is be legyen állítva és jobban célzott kampányokat tudjunk futtatni.
A hirdetések nem irányíthatják az embereket nem működő érkezési oldalakra. Ideértendők azok az érkezési oldalak is, amelyek korlátozzák a látogató lehetőségét az oldalról való távozásra.
Példák:
Hibaüzenetet megjelenítő oldalak vagy készítés alatt álló webhelyek.
PDF- vagy JPEG-fájl érkezési oldalak
A hirdetésben népszerűsített terméknek vagy szolgáltatásnak nem megfelelő érkezési oldalak
Az emberek számítógépére automatikusan fájlokat letöltő érkezési oldalak
Az oldalon szereplő tartalom eléréséhez további programok vagy szoftver letöltését kérő érkezési oldalak.
Gyenge Web of Trust-értékeléssel rendelkező érkezési oldalak
Gyakori hiba, hogy a hirdetés szövege nem a cégről, a szolgáltatásról szól, hanem a felhasználóról. Legyen ez az egészségügyi állapotára vonatkozó szöveg, vagy a nemi identitására, anyagi helyzetére teszünk közvetlen utalást.
Az algoritmus azokra a szövegekre is felfigyel, amiben benne van az, hogy te/ti, neked, tiéd, nálad, azaz a te/ti személyes névmások ragozott alakjai. Ez is a túlságosan személyeskedő kategóriába tartozik.
Igen, a helyesírás fontos. Ne hagyd el a mondatvégi írásjeleket! Ne használj csupa nagybetűt! (Ez ugye az internet nyelvén kiabálás.) A Facebook szabályzata a nagybetűs írás túl harsány, provokatív, szenzációhajhász kommunikációt takar.
Amennyiben egy hirdetés alatt sok negatív komment érkezik és elrejted, az nem igazán a közösségépítésről, vagy a felhasználókról szól.
Ha egy hirdetés túl sokáig fut, a hirdetés „elfárad” és az a célcsoport számára borzalmasan zavaró heteken, hónapokon keresztül ugyanazt a hirdetést látni. Ilyenkor elkezdik elrejteni a hirdetést, mert ismétlődik, vagy elkezdik akár tiltani is a megjelenést. Arról sem érdemes megfeledkezni, hogy a hirdetés minőségi besorolása nagyon alacsony lesz, tehát egyre drágábban fogjuk elérni ugyanazokat. Ne feledd, nem cél őrületbe kergetni a felhasználót! Érdemes heti rendszerességgel elemezni az eredményeket és optimalizálni, illetve frissíteni az üzeneteket!
A Facebook tiltja az MLM-et, még említés szintjén is. Ha például egy álláshirdetés klasszikus alkalmazotti státuszt ígér, teljesen kontraproduktív beleírni a hirdetésbe, hogy nem MLM.
Ha nem működik, vagy már nem él a hír, akkor nem érdemes futtatni a hirdetést. A felhasználóknak ez az élmény egy csalódás, lekattintják a hirdetést és egy nem működő oldalra érkeznek.
A felhasználó azt fogja hinni kattintható a kép, ha nincs mögötte url, csak egy elérés alapú kampányunk van, akkor ez a felhasználó számára teljesen megtévesztő. Ne verjük át a felhasználót!
Ne használd sehol a COVID-19 kifejezést: https://www.facebook.com/business/help/1123969894625935. Minden olyan poszt, hirdetés, amiben benne van, ez a szó gyanús lehet.
Kerüld el azoknak a képeknek a használatát, ahol túl sok a fedetlen testrész, túlságosan meztelen rajta a modell!
Mi felhasználók azért ezt szeretjük, sajnos a Facebook kevésbé. Ne legyen a képeken túl sok fedetlen testrész. 😊
Hát ezzel biztosan nem mondok újat, de azért kerüld el a fegyverek megjelenítését, illetve az olyan elemeket, ahol harcról van szó!
Ezek a harci eszközök, bomba, kés, fűrész, szúró-vagy vágóeszköz, vagy akár egy illusztráció, ahol ninják harcolnak, emberek verekednek. Semmilyen vizuális elem nem jöhet szóba, ami a nyugalmat megzavarja, vagy negatív cselekedetekre késztet.
Ez most így mit is jelent pontosan? Ne használj olyan stock fotókat, ahol tökéletesek, magazinszerűek a szereplők, mint egy fogkrém reklámban. Ez teljesen negatív hatással van a felhasználók testkép tudatára. Ha mindenhol a tökéletességet látjuk, akkor nehezen merünk majd „csak önmagunk” lenni, hús-vér emberek. Szerencsére a Facebook ez nem támogatja!
Ezt az emojit biztosan tiltja, mert megzavarj a nyugalmat.
+ 1 TIPP: ez a rövid lista tartalmazza a landing oldalakra és a hirdetések tartalmára vonatkozóan tapasztalatainkat, hogy miért tilthatja le a Facebook a hirdetési fiókodat, rosszabb esetben a Vállalkozáskezelődet. A lista nem teljes, kizárólag a saját tapasztalataim mentén állítottam össze.
Végezetül összegyűjtöttem a Facebook összes szabályzatát, érdemes átolvasni:
https://www.facebook.com/policies/ads/
https://www.facebook.com/communitystandards/introduction
https://www.facebook.com/privacy/explanation/
FOGLALJ SZEMÉLYES KONZULTÁCIÓT!
Amennyiben épp egy fióktiltást szeretnél megoldani és teljesen tanácstalan vagy, mert nem tudod visszaszerezni a hirdetési fiókodat, vagy a vállalkozáskezelődet, akkor írj az aniko@commosocialmedia.com email címre és egyeztessünk egy online konzultációs időpontot!
Hasonló tartalmakért látogass el az oldalamra, iratkozz fel, vagy kövess a social media platformok egyikén!
A négyzet bejelölésével önkéntes hozzájárulásomat adom az adatkezeléshez és egyidejűleg kijelentem, hogy az Adatkezelési Tájékoztatót megismertem és az abban foglaltakat megértettem.