A stratégiai tanácsadásaim során gyakran alkalmazom ezt a kiváló helyzetelemző és stratégiai egyközt. Nagyon jól bevált veterán módszer ez a szakmában, amivel komplexen, stratégiailag tudunk megvizsgálni kisebb és nagyobb vállalkozásokat egyaránt.
Ha szeretnéd, hogy a marketing stratégiád megállja a helyét.
Egy elkészült termék piaci bevezetésének megalapozásához, segít priorizálni a célokat és ad egyfajta fogózkodót, hogy mire érdemes fókuszálni. Mindezek ezáltal egy nagyon jó alapot a marketing stratégia elkészítéséhez és segít priorizálni a feladatokat.
Ilyen esetekben mindig ajánlom, hogy szervezeten az elemzést közösen, a szervezet döntéshozóival és csoportvezetőivel, valamint egy külsős szakértővel érdemes megcsinálni. Egy külső szakértő rávilágít ki nem mondott egyértelmű dolgokra és nem fél feltenni egy-egy nehezebb kérdést. Egy külső tanácsadó a stratégia alkotásnál távolabbról szemléli a szervezetet és jobb rálátása van az összefüggésekre. Tapasztalataim szerint ez a “veteran marketingesek” eszköze. Segít döntést hozni, miközben időt, pénzt és energiát tudunk spórolni.
A SWOT elemzést egy olyan „önértékelő módszer“, amivel az érintettek véleménye alapján egy gyors helyzetelemzést tudunk elvégezni az adott vállalatról. Ezt a módszert online marketing stratégia tervezésénél alkalmazom, mert segíti a tervezési folyamatot és alátámasztja a stratégia alkotást.
Ha a jelenre alkalmazzuk, akkor a helyzet értékelését, a jó kiutat segíti, ha a jövőben gondolkodunk, akkor a tervezést és a stratégia alkotást támasztja alá. Feltárjuk azokat a területeket, amire építeni lehet. Rámutatunk a gyengeségekre, arra ahol hiány van. Összességében számba vesszük a buktatókat és a lehetőségeket és ezek összefüggéseit.
A SWOT egy mozaikszó, az angol elnevezésének a kezdőbetűiből épül fel.
1. Strengths – Erősségek
2. Weaknesses – Gyengeségek
3. Opportunities – Lehetőségek
4. Threats - Veszélyek
Az analízis elvégzésével könnyen fel tudjuk térképezni a vállalkozás külső és belső tényezőit. A vállalkozás erősségeit, gyengeségeit, felmerülő lehetőségeit és lehetséges külső veszélyeit.
Belső tényezők
Az erősségek és a gyengeségek belső tényezők, ezekre van közvetlen ráhatásunk, az irányításunk alatt állnak és tudunk rajta változtatni.
Külső tényezők
A lehetőségek és a veszélyek olyan külső tényezők, amelyek a külső környezetből érkeznek, ezekre nincs hatásunk, a cég életétől függetlenül történnek.
Az erősségeinket és a lehetőségeinket össze kell egyeztetünk az üzleti célokkal.
A felismert gyengeségeket erősíteni kell, de, ami még jobb, hogy az erősségeket is. Ezekre további stratégiát kell építeni. A gyengeségek „beismerésénél“ őszintének kell magunkhoz lennünk. Se a kishitűség, se a túlzott önhittség nem fogja elősegíteni a fejlődést.
A SWOT analízissel feltérképezzük egy vállalat belső és külső lehetőségeit. Ez nem tartalmaz egy komplex versenytárs elemzést, ami azért nem elhanyagolható akár üzleti stratégiához, akár marketing stratégiához készül az analízis.
Ha külső szakértő nélkül szeretnéd saját magad elvégezni marketingesként az analízist, akkor mindenképpen vondd be az ügyvezetőt, a sales, HR és a pénzügyi vezetőket, döntéshozó pozícióban lévő munkatársakat az analízis elkészítésébe. Készítettem egy nyomtatható sablont is, amit itt tudsz letölteni!
Ha nem találtad meg ebben a blogbejegyzésben a választ a kérdésedre, akkor írj a aniko@commosocialmedia.com email címre és felveszem veled a kapcsolatot!
Hasonló tartalmakért látogass el az oldalamra, iratkozz fel, vagy kövess a social media platformok egyikén!
A négyzet bejelölésével önkéntes hozzájárulásomat adom az adatkezeléshez és egyidejűleg kijelentem, hogy az Adatkezelési Tájékoztatót megismertem és az abban foglaltakat megértettem.